Keskkonnaharidus

Programm "Roheline kool" (Eco-Schools) ja projekt "Suur taimejaht"


Programmi juhib Foundation for Environmental Education (FEE) - valitsusväline heategevusele orienteeritud mittetulundusühing, mille eesmärgiks on keskkonnahariduse abil edendada jätkusuutlikku arengut. Ülemaailmse haardega organisatsioon. FEE erinevate programmidega töötab organisatsioone rohkem kui 80 maalt. UNESCO tunnustab FEEd kui maailmas juhtivat organisatsiooni keskkonnahariduses ja jätkusuutlikku arengut toetava hariduse propageerijana. Programm on ülemaailmne ja selles osaleb 49 000 kooli 64 maalt.
Programmi tulemusena kasvab maailmas põlvkond põlvkonna järel keskkonnateadlikke inimesi. Nad kannavad programmis omandatut endaga kogu elu ning kasvatavad samas vaimus ka oma järeltulijaid.
Programmi juhib Eesti Looduskaitse Selts (ELKS). ELKS on FEE täieõiguslik liige. Lisaks Rohelise kooli programmile juhib randade ja väikesadamate jaoks mõeldud Sinilipu programmi. Programmis osalemist toetab ning 2016. aasta kulud on kandnud Tallinna Keskkonnaamet. Programmi toetab ka Tallinna Haridusamet. ELKS on sõlminud lepingu MTÜ Koolitus- ja Nõustamiskeskusega HARED Rohelise kooli programmi tegevuste korraldamiseks.
Mida programmis osalejad teevad?
Rohelise kooli programmil on kolm struktuurset elementi:
1.Seitsmest sammust koosnev strateegia
2.Käsitletavad teemad
3.Rohelise lipu taotlemine kui selle kriteeriumid on täidetud. Osa kriteeriume on FEE poolt, osa töötab iga maa ise välja.
Edukaks tegevuseks on vajalik haridusasutuse juhtkonna ja hoolekogu toetus. Võtmeküsimuseks on töötajate aktiivne kaasamine, pikaajaline pühendumine ja valmidus kaasata õpilasi otsustusprotsessidesse. 
Strateegia 7 sammu:
  1. Keskkonnatöörühma moodustamine
  2. Keskkonnaülevaatuse tegemine (juhis on leitav SIIT)
  3. Tegevuskava koostamine
  4. Monitooring ja hindamine
  5. Tegevuste sidumine õppekavaga
  6. Teavitamine ja kaasamine
  7. Keskkonnapõhimõtete väljatöötamine ja järgimine. 
Aastas tegeldakse vähemalt kolme teemaga. Üks käsitletavatest teemadest peaks olema, kas kliimamuutused või globaalne kodakondsus, teised võib vabalt valida. Teemade valik:
  • Elurikkus ja loodus
  • Kliimamuutused
  • Energia
  • Globaalne kodakondsus
  • Tervis ja heaolu
  • Meri ja rannik
  • Prügi
  • Kooliõu
  • Transport
  • Jäätmed
  • Vesi
Vastused küsimustele, mida teha, et olla Rohelise kooli programmis edukas, leiate SIIT.
Abiks elurikkuse ja looduse teema käsitlemisel, on käivitatud projekt "Suur taimejaht", mida toetavad Toyota Europe ja Tallinna Keskkonnaamet. Keskkonnahariduslikud tegevused põhinevad Suurbritannia West Sussexi krahvkonnas asuva Kew botaanikaaia metoodilistele materjalidele.  Projekti "Suur taimejaht"uudised.
Tallinna Arbu Lasteaia Rohelise Kooli tegevuskava on SIIN
Töörühma protokollid asuvad SIIN
Meie lasteaia Rohelise Kooli blogi leiate SIIN



Комментариев нет:

Отправить комментарий